Знайома для всіх автомобілістів ситуація, коли їдеш в авто, нічого не порушуючи, і на дорозі з’являються представники поліції.

 

Перше, що треба знати – завжди має бути причина зупинки. Найчастіше це:

  • порушення правил дорожнього руху;
  • неадекватна поведінка на дорозі (створення перешкод для інших учасників дорожнього руху;
  • видимі пошкодження транспортного засобу, які свідчать, зокрема, що авто могло попасти в ДТП.

Варто зазначити, що зупинення транспортного засобу здійснюється виключно жезлом, а у виняткових випадках – жестом руки. При цьому поліцейський спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім – на місце, де йому слід зупинитися.

Якщо після того, як ви зупинилися, поліцейський не назвав вам причину зупинки, можете сміливо їхати далі. Без видимої причини, вас не мають права зупиняти.

 

Що ж робити, коли причини для зупинки були і вас зупинили працівники поліції?

 

Найкраще – це звернутися відразу ж за допомогою фахівця. Але що робити, коли немає можливості забезпечити собі адвоката?

  1. Не спішіть виходити з автомобіля, поки не з’ясуєте чого від вас хотіли працівники поліції.
  2. Закрийте машину та приспустіть скло водійських дверей для розмови із поліцейськими. В жодному разі не давайте в руки поліцейським свої документи!

Вас можуть запросити вийти з автомобіля лише:

– з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;

– коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння;

– коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;

– коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

 

Зупинимося детальніше на такій підставі, як стан алкогольного та наркотичного сп’яніння.

Якщо ви впевнені у своєму стані, що ви нічого не вживали, в тому числі і заборонених лікарських препаратів чи наркотичних засобів, а поліцейські намагаються нав’язати вам те, що ви п’яні… Як бути?

 Часто у такій ситуації, водій починає панікувати, вести себе неадекватно. Наслідком такої поведінки може стати тимчасове вилучення водійського посвідчення, та навіть тимчасове розміщення вашого автомобіля на спеціальний майданчик.

В подальшому у вас можуть забрати посвідчення водія на один рік та накласти штраф, який перевищує десять тисяч гривень.

Однак, зупинка патрульною поліцією, ще не вирок. За наявності необхідних знань та простих правил поведінки можливо уникнути неприємних ситуацій та поганих наслідків.

Спеціалісти знають, як вам допомогти. Якщо ви звернетеся за юридичною допомогою протягом двох годин після інциденту, це допоможе вам зібрати докази вашої невинуватості.

 

В першу чергу, необхідно знати яким чином вести себе у такій ситуації та як у такій ситуації повинні себе поводити працівники поліції.

Поліцейський зобов’язаний провести огляд водія транспортного засобу лише за наявності у вас таких видимих ознак сп’яніння як:

  • почервоніння обличчя;
  • запах з ротової порожнини;
  • порушення координація руху;
  • неадекватна поведінка;
  • виражене тремтіння рук.

В такому випадку, поліцейські повинні вам запропонувати пройти огляд на місці на стан алкогольного сп’яніння, який повинен відбуватися у присутності двох свідків.

Не відмовляйтеся від проходження огляду, оскільки відповідальність за відмову від проходження огляду аналогічна відповідальності за керування авто у нетверезому стані.

В жодному разі не реагуйте на вимогу поліцейського «дихніть». Це – незаконно. Дмухати ви маєте обов’язок тільки у спеціальні технічні засоби, які пройшли спеціальну перевірку та мають відповідний сертифікат. Зазвичай, результати таких приладів є достовірними.

Перед тим, як буде проведено огляд, поліцейський зобов’язаний вам повідомити, який прилад використовується, яку перевірку він пройшов та чи має спеціальний сертифікат.

Установлення стану алкогольного сп’яніння встановлюється, якщо показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

За результатами огляду, поліцейські повинні скласти відповідний акт, в якому мають вказати результати, які показав прилад.

Тобто якщо тест показав, що у вашій крові більше 0,2 проміле, необхідно відразу ж заявити, що ви не згідні з результатами огляду та просити направити вас до закладу охорони здоров’я, краще свої зауваження подати у письмовому вигляді.

Поліцейські зобов’язані вас направити на огляд, та видати спеціальне направлення.

У закладі охорони здоров’я вас має право оглядати тільки лікар, який має спеціальні знання.

Але найкращий спосіб підтвердити те, що ви нічого забороненого не вживали, це – здати кров на аналіз.

Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп’яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров’я.

Зазвичай, такої процедури не дотримуються.

У разі, якщо висновок лікаря та результат огляду поліцейськими свідчать про те, що ви перебуваєте у стані алкогольного сп’яніння, вам варто самостійно відвідати спеціалізований заклад та здати кров на аналіз. Це в подальшому спростує доводи того, що ви керували у автомобілем у нетверезому стані.

Вказана ситуація обов’язково повинна фіксуватися нагрудними камерами працівників поліції, про використання яких обов’язково повинні попередити вас поліцейські. У подальшому дане відео допоможе вам підтвердити ваші слова, якщо працівниками поліції грубо порушувався порядок проведення огляду, це може бути підставою для виправдання вас у суді.

При наявності у вас аудіо-, відеофіксуючого пристрою (мобільний телефон з технічними можливостями тощо) – увімкніть його.

Ще краще якщо у вас у наявності є відео реєстратор, на нього можна зафіксувати всі дії, зроблені працівниками поліції, з метою виявлення порушень.

 

Тому, якщо ви потрапили у схожу ситуацію, не панікуйте, ведіть себе стримано, користуйтеся всіма правомірними способами захисту свої прав, слідкуйте за своєю поведінкою на дорозі та будьте ввічливими.

P.S. Також збережіть цю статтю, посилання на неї або зробіть репост в соціальних мережах. Вона може стати у нагоді у схожій ситуації.