Ні для кого не секрет, що кількість дорожньо-транспортних пригод в Україні зростає.
Згідно офіційної інформації, наданої Департаментом інформаційної підтримки та координації поліції 102 НП України, за перші шість місяців 2017 року на території України було зафіксовано 76 622 дорожньо-транспортних пригод, з яких 1195 мали місце на території Чернівецької області. Внаслідок ДТП за останні шість місяців загинуло 1377 людей, з яких 200 осіб на території нашої області.
Основними причинами ДТП залишаються керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння та перевищення дозволеної швидкості руху. Найбільш трагічним є те, що часто під колеса п’яних водіїв попадають діти.
Що ж робити, якщо ви стали причетним до дорожньо-транспортної пригоди та отримали пошкодження внаслідок ДТП?
У більшості випадків винуватець та потерпілий у ДТП перебувають у шоковому стані та не можуть адекватно оцінювати обстановку, що відбувається навколо.
Як правило, в подальшому це призводить до неправильного оформлення документів, унеможливлює відшкодування збитків на користь потерпілого та відновлення справедливості. Це особливо актуально, коли винуватцем ДТП є впливова людина.
Що ж робити, якщо за перебігом обставин ви стали потерпілим у ДТП?
Ось декілька простих кроків, вчинивши які ви допоможете своєму адвокату добитися відшкодування ваших збитків.
1) Перш за все і найважливіше – опануйте свої емоції, – це допоможе тверезо мислити та швидше зорієнтуватися в ситуації.
2) Обов’язково з’ясуйте, чи не травмовані люди внаслідок ДТП!!! У разі наявності таких, негайно викличте швидку допомогу та реально оцініть можливість надання першої невідкладної допомоги до приїзду швидкої.
3) Далі необхідно увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки («червоний трикутник»).
4) Аналізуємо ситуацію, яка трапилася.
5) З’ясуйте, чи можливо вирішити питання на місці шляхом підписання Європротоколу. Такий варіант можливий, якщо:
винуватець визнає свою провину, тверезий і має діючий страховий поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (Автоцивілка);
сума збитку не перевищує 50 000 гривень;
пошкоджено лише автомобіль.
6) У випадку неможливості вирішити питання на місці повідомляємо поліцію про ДТП та до приїзду її представників зберігаємо транспортні засоби, пошкоджене майно та розташування учасників ДТП в тому стані, в якому вони знаходилися після дорожньо-транспортної пригоди. Це допоможе правильно скласти схему місця аварії і в подальшому притягнути винних осіб до відповідальності.
7) Якщо ситуація неоднозначна або винуватець не визнає своєї вини, знайдіть свідків, запишіть їх мобільні телефони. Запишіть номер, марку, колір маршрутного транспортного засобу, яке проїздило поруч з ДТП. Приїзду поліції вони можуть не дочекатися, однак у подальшому зможуть підтвердити дійсні обставини події.
8) За наявності фотоапарату або телефону з камерою, сфотографуйте місце події, взаємне розташування транспортних засобів, пошкодження автомобілів учасників ДТП.
9) Попросіть винуватця ДТП показати поліс Автоцивілки та зробіть його фотокопію. Запишіть його прізвище, ім’я, по-батькові, домашню адресу та номер телефону. Поцікавтесь чи повідомив винуватець свою страхову компанію про ДТП. В разі, якщо винуватець відмовляється телефонувати в страхову компанію, зробіть це самостійно. Для цього необхідно зателефонувати за номером телефону вказаному у верхньому лівому куті полісу винуватця, і відповісти на питання, які буде задавати працівник страхової компанії. Це допоможе вам у подальшому отримати страхове відшкодування за нанесену вам матеріальну та моральну шкоду.
10) Якщо інші учасники ДТП намагаються чинити на вас тиск, поверніться в машину і заблокуйте двері. До приїзду поліції зателефонуйте в страхову компанію, в якій придбали поліс Автоцивілки, і уточніть які документи вам необхідно буде оформити на місці події.
11) По приїзду працівників поліції детально розкажіть їм про обставини події. Беріть участь у заповненні і перевірці всіх документів. Також необхідно звірити номери полісів учасників ДТП.
12) Не залишайте працівників поліції наодинці з іншими учасниками події, особливо, якщо у вас немає свідків.
13) Наполягайте, щоб всі ваші зауваження вносилися до протоколу. У разі необхідності можете подати письмові пояснення окремо.
14) Зверніть увагу, чи здійснюють поліцейські фото- та/або відеозйомку місця аварії.
15) Не відмовляйтеся від проходження огляду на стан алкогольного та наркотичного сп’яніння. Краще його проходити у медичному закладі з відібранням зразків крові. Після аварії не приймайте спиртовмісні заспокійливі, а також препарати, заборонені до вживання особам, які керують транспортними засобами. В подальшому це може бути підтвердженням, що ви були у тверезому стані на момент ДТП.
16) У разі непогодження з тим, що написано у протоколі поліції ви маєте право відмовитися від його підписання або ж вказати, що не погоджуєтеся з написаним.
Якщо в аварії є постраждалі, жертви, автомобілі учасників ДТП будуть забрані на штраф майданчик.
Нагадуємо водіям, що сівши за кермо автомобіля Ви стаєте джерелом підвищеної небезпеки і поділяєте ризики потрапити в дорожньо-транспортну пригоду.
Будьте обережні на дорозі, дотримуйтеся режиму безпечної швидкості руху та не порушуйте Правил дорожнього руху. Це може врятувати життя Вам та іншим учасникам дорожнього руху.
Про те як водію вести себе на дорозі, коли його зупиняє поліція, ми розповідали у нашій попередній статті.
Поділіться у коментарях до цієї статті, у які дорожні ситуації потрапляли Ви або Ваші знайомі та як вирішували проблему?