Вас незаконно звільнили? Ваша фірма потрапила під рейдерське захоплення? Про вас розпускають плітки, які шкодять репутації? Що робити у подібних ситуаціях?

Йти до суду! Проте, щоб відстояти свою правоту вам необхідно розбиратися у законодавстві. В таких випадках більшості з нас точно необхідна буде фахова допомога юриста. Тому, щоб розібратися у тонкощах захисту власних прав, ми вирішили звернулися за роз’ясненням до старшого партнера, адвоката АО «Поляк і партнери» – Петра Поляка.

– Якщо говорити про порушення прав людини, то які найбільш розповсюджені звернення?

– Це незаконні звільнення, засудження, затримання, невиконання рішень суду (які роками ігноруються), порушення прав власності (наприклад, рейдерські захоплення) тощо.

– Куди ж звертатися, якщо твої права було порушено?

– Все залежить від ситуації. Є доволі багато нюансів, тому раджу звертатися в першу чергу до адвокатів. Ми підготуємо усі необхідні запити, де зазначимо також і порушення прав, визначених Європейською конвенцією. Цей крок страхує наших клієнтів від несправедливого рішення суду чи втручання/бездіяльності держави.

– А в яких випадках слід звертатися до Європейського суду з прав людини?

– Варто розуміти – що спершу слід звертатися до вітчизняних судів. Якщо ви пройшли всі інстанції, включаючи Конституційний суд – тоді вже є зміст звертатися до Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ). До ЄСПЛ звертаються ті, хто шукають справедливості, і ті, хто  зневірився в українській Феміді. ЄСПЛ – це вища інстанція, де переглядається відповідність рішень національних судів Європейській конвенції по правах людини. І якщо ж ЄСПЛ знаходить певні порушення, то його рішення є підставою для перегляду справи у національному (у нашому випадку – українському) суді.

– Наскільки успішні звернення до ЄСПЛ?

– Скажу відверто – там розглядається дуже багато справ. І коли черга дійде саме до вас – величезне питання. Та й ви не матимете гарантію, що рішення ЄСПЛ таки буде виконано (як показує практика). Саме тому я рекомендую використовувати усі можливості нашого законодавства.

– Що Ви маєте на увазі?

– В першу чергу я рекомендую починати діяти вже і зараз. Не відкладайте вирішення проблеми на потім. Чим швидше ви з юристом зберете необхідні докази – тим краще. Я б сказав, що у вас є максимум місяць для того, щоб все підготувати. Якщо розтягнути цей процес – то у вас майже не буде шансів на виграш. Зважте також й на те, що розгляд справи у суді може розтягнутися від одного і до трьох років. Іноді й довше. Тому ще раз наголошую: чим швидше ви почнете збирати доказову базу, тим більше шансів розв’язати ваше питання у суді.

– Можливо, є ще якісь нюанси, на які ви порадите звернути увагу?

– Намагайтеся все документувати. Так, якщо ви робите певні запити до органів чи державних установ – то робіть це письмово! І у двох екземплярах. На другому примірнику представник установи повинен розписатися за отримання вашого запиту, а також вказати дату. І ще раз наголошую: дуже важливі терміни – якщо попустити ті чи інші строки – все пропаде.

Захищайте свої права та звертайтеся за професійною допомогою до юристів та адвокатів. 

АО «Поляк і партнери»

Телефон: +380504683838

Адреса: вул. Головна, 89